International office

Faculty of Education for Children and Special Educational Needs

TRAINING

Useful information about Hajdúböszörmény

Hajdúböszörmény is located on the border of Nyírség and Hajdúság regions, in the agglomeration of Debrecen, which is the regional centre of Eastern Hungary. Hajdúböszörmény can be found 15 km north of Debrecen.
You can get to Hajdúböszörmény on M3 motorway from Budapest. At the junction about 25 km from Hajdúböszörmény, you have to carry on driving on M35 road that leads to the town. You can get to Hajdúböszörmény by car from Debrecen  on motorway M35 or on road 35.
From Budapest you can get to Debrecen railway station from where you can take a train on the way to Tiszalök (Debrecen-Tiszalök) and get off in Hajdúböszörmény. The railway station is in the suburbs of Hajdúböszörmény. Debrecen International Airport is 20 km from Hajdúböszörmény (www.debrecenairport.com).

For more information

Tourist Information Office: 1 Bocskai square, Phone: +36 52-561-851