Erasmus Hetek a GYGYK-n

2019. áprilisában első ízben szervezte meg a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar az Erasmus hónapot. Az Erasmus hónapra a partneregyetemekről várjuk az érdeklődő óvodapedagógia, szociálpedagógia vagy gyógypedagógia szakos hallgatókat és a szakon tanító oktatókat. A diákok és tanáraik egy hétre érkeznek, hogy bepillantást nyerjenek a Karon folyó munkába. A vendégek a Kar kollégiumában kapnak szállást.

Április 1–5. között angol, észt és nagyváradi magyar hallgatókat láttunk vendégül. A hat, nagyváradi óvodapedagógia szakos hallgató hétfőn kora reggel érkezett tanáruk, dr. Bordás Andrea kíséretében. A Partiumi Keresztény Egyetem diákjai a délelőttöket a Gyakorló Óvodában töltötték, délután szabadidős programokon vettek részt. Bordás Andrea tanárnő drámapedagógiai foglalkozásokat tartott a GYGYK óvodapedagógia és szociálpedagógia szakos hallgatóinak.

Két észt (Tallinn University) és egy angol óvodapedagógia szakos hallgató (Plymouth University) a délelőttöket szintén a Gyakorló Óvodában töltötte. Az óvodai élet megismerése, az eltérések és a hasonlóságok megbeszélése minden hallgatónak hasznos tapasztalatokat jelentett. Az angliai Plymouth Egyetemről négy szociálpedagógia szakos hallgató is érkezett. Az első napon ők is megismerkedtek a Gyakorló Óvoda életével, majd szociális intézményeket kerestek fel. Debrecenben elsőként a Reménysugár Otthonba látogattak el, ahol családjuk nélkül nevelkedő gyermekek ellátásáról gondoskodnak gyermekotthonokban és lakásotthonokban. Egy másik szervezet fogyatékossággal élő felnőttek számára biztosít nappali ellátást, lakóotthoni ellátást és foglalkoztatást. A Debreceni Család- és Gyermekjóléti Központ és Szolgálat vezetője bemutatta nekik, hogy a városban élő családok és gyermekeik számára milyen szociális szolgáltatásokat (családsegítés, tanácsadás stb.) nyújtanak. Az intézményi látogatásokra dr. Szabó Gyula kísérte el a diákokat, valamint tolmácsolt nekik. A szakmai programokon túl az észt és angol hallgatók Hajdúböszörmény és Debrecen nevezetességeivel ismerkedtek és találkoztak, beszélgettek a GYGYK hallgatóival is. Vargáné dr. Nagy Anikó előadásában bemutatta a magyar oktatási rendszer lényeges elemeit és kitért arra is, hogy milyen feltételekkel lehet valaki óvodapedagógus és szociálpedagógus. A Nemzetközi Estek keretében a külföldi diákok angol nyelvű előadásban mutatták be hazájukat és egyetemüket, a nagyváradi hallgatók pedig magyar nyelvű prezentációt készítettek Nagyváradról és egyetemükről.

Április 6. és 10 között négy, gyógypedagógia szakos hallgató érkezett Szlovákiából, az eperjesi egyetemről (University of Presov). Az első napon megismerkedtek a Gyakorló Óvoda életével, majd Vargáné dr. Nagy Anikó előadásán vettek részt, melynek témája a magyar oktatási rendszer volt. A hallgatók találkoztak az első éves gyógypedagógia szakos hallgatókkal, bemutatták nekik Szlovákia nevezetességeit, az egyetemüket és a gyógypedagógiai képzést. A magyar hallgatóknak szlovák édességeket és sajtot is hoztak ajándékba. A másodéves gyógypedagógia szakos hallgatókkal közösen vettek részt intézményi hospitáláson a Debreceni Bárczi Gusztáv EGYMI, Általános Iskola, Készségfejlesztő és Kollégiumban.

A Nagyváradi Állami Egyetemről négy óvodapedagógia szakos hallgató is a DE GYGYK-n töltötte ezt a hetet. A hallgatók délelőttönként a Gyakorló Óvoda mindennapi életébe kapcsolódtak be, részt vettek hallgató képzésen is. A szakmai gyakorlaton túl elméleti előadásokon is részt vettek a (játékpedagógia, gyermeki munka). A hallgatói önkormányzat által szervezett városnézésen is részt vettek, majd önállóan ismerkedtek Hajdúböszörménnyel és Debrecennel.

Nemes Magdolna