Praktikus információk kiutazás előtt

Erasmus+ Learning Agreement

Kiutazás előtt minden erasmusos hallgatónak tanulmányi szerződést, ún. Learning Agreementet (LA) kell kötnie, melyet a hallgató, a küldő és a fogadó intézmény is aláír. Tanulmányi mobilitásra kiutazóknak a Learning Agreement for Studies, szakmai gyakorlatra kiutazóknak a Learning Agreement for Traineeship nevű nyomtatványt kell kitölteniük. Támogatási szerződést a DE Nemzetközi Iroda (Debrecen, Egyetem tér I. villa) csak érvényes Learning Agreementtel rendelkezőkkel tud kötni!

Learning Agreement for Studies (LA): ezen a nyomtatványon fel kell tüntetned a külföldi intézményben tanulni kívánt kurzusokat, illetve hogy azokat milyen kurzusoknak kívánod megfeleltetni a hazaérkezést követően. A partnerintézményben felvehető tanegységeket keresd a partnerintézmény honlapján és kiadványaiban, ha nem találod, vedd fel a kapcsolatot a külföldi egyetem koordinátorával. A felvenni kívánt tanegységekről kérjük, egyeztess a  kari Erasmus-koordinátorral, hiszen azoknak az itthoni tanrendbe illeszkedniük kell. A tárgyak megfeleltetésével kapcsolatban is a szakfelelős, a tanulmányi osztály, a kari Erasmus-koordinátor tud tanáccsal, információval szolgálni. A Debreceni Egyetemen ekvivalensként elfogadott kreditek minimum száma félévenként 15. A LA-t ezt követően aláírja a hallgató, majd a kari és az egyetemi Erasmus-koordinátor. A sorrend betartása kötelező! Ezt követően a LA-t el kell küldened a fogadó intézményhez, hogy az ottani koordinátor is aláírja.

Learning Agreement for Traineeships: ezen a nyomtatványon fel kell tüntetned, pontosan milyen tevékenységet fogsz végezni a szakmai gyakorlatot, heti hány órában, milyen kompetenciákot fogsz elsajátítani. A LA ezen kívül azt is tartalmazza, milyen módon fogja a küldő intézmény elismerni a gyakorlatot. A LA-t ezt követően aláírja a hallgató, majd a kari és az egyetemi Erasmus-koordinátor. A sorrend betartása kötelező! Ezt követően a LA-t el kell küldened a fogadó intézményhez, hogy az ő képviselőjük is aláírja.

Ha a mobilitási program alatt változtatni szeretnél az eredeti Learning Agreementen (LA), mert pl. a kurzus, amit kinéztél, betelt vagy mégsem indul, értelemszerűen ki kell töltened a LA "during the mobility" részét.

A mobilitási programot követően kell kitöltened a LA "after the mobility" részét. LA for Studies esetében ez az elvégzett kurzusok nevét, a szerzett kreditpontokat és jegyeket tartalmazza. LA for traineeship esetében az "after the mobility" rész az elvégzett feladatokat, tevékenységeket, a megszerzett ismereteket, kompetenciákat írja le. Az LA ezen részét csak a fogadó intézmény képviselője hitelesíti aláírásával.

Javasoljuk, hogy olvasd át figyelmesen a Learning Agreement Annex1 és Annex2 című részét (az utolsó néhány oldalt), amelyek angolul részletezik a kitöltéssel kapcsolatos tudnivalókat.

Erasmus+ támogatási szerződés

Ahhoz, hogy a Debreceni Egyetemtől megkaphasd az elnyert ösztöndíjat, legalább 2-3 héttel kiutazás előtt támogatási szerződést kell kötnöd az egyetemmel. Ezt az Egyetem tér I-es villában tudod megtenni a Külső Kapcsolatok Csoport munkatársainal, a szerződéskötéshez szükséges dokumentumok beszerzése után. Ezek a dokumentumok a következők: (1) az adott félévre vonatkozó, beiratkozást igazoló dokumentum, (2) minden fél által aláírt Learning Agreement, (3) baleset- és egészségbiztosítás, (4) saját névre szóló bankszámlaigazolás IBAN formátumban, (5) amennyiben szükséges, érvényes vízum. A szerződés megkötéséhez szükség lesz továbbá a Neptun-kódodra és az adóazonósító számodra. Nyomatékosan szeretnénk felhívni mindenki figyelmét, hogy kiutazás után nem tudunk visszamenőleg támogatási szerződést kötni! A támogatási szerződés megkötése nélküli kiutazás az Erasmus-ösztöndíj visszavonását eredményezi.

Szálláskeresés külföldön

Érdemes minél hamarabb elkezdeni az érdeklődést, szálláskeresést, mert sosem tudhatod, milyen hamar telnek be a partnerintézménynél a kollégiumi férőhelyek! Kezdd a keresést a partneregyetem honlapján, ahol biztosan találsz információt az adott egyetem kollégiumairól, a jelentkezési határidőről, a jelentkezés módjáról, az árakról. Ha mégsem találod a keresett információt, fordulj bizalommal a fogadó intézmény illetékes munkatársához.

Ha lekéstél a jelentkezési határidőről, vagy elkeltek a kollégiumi férőhelyek, próbálj meg minél hamarabb albérletet találni. Tudakold meg, utaznak-e más hallgatók a Debreceni Egyetemről az adott időpontban a partnerintézménybe, együtt lehet hogy könnyebb/olcsóbb kivenni egy albérletet. Nagy segítséget nyújthatnak a közösségi oldalak, de egy egyszerű Google keresés is sokat segíthet.

Biztosan nem te vagy az első az egyetemen, aki az adott külföldi intézménybe látogat: keresd meg azokat a hallgatókat, akik a célországból/városból tértek haza, és faggasd ki őket a tapasztalataikról, talán még konkrét javaslatuk is lesz a szállással kapcsolatban.

A legtöbb egyetemvárosban működik olyan szervezet, ingatlanügynökség, amely kifejezetten diákoknak segít albérletet találni, erről is érdeklődj a fogadóegyetemnél. Az alábbi szervezet Európa több nagyvárosában segít a vendéghallgatóknak albérletet találni.

Biztosítás, egészségügyi ellátás
Minden országban és azon belül akár tartományonként is eltérő lehet, hogy az egyetemek milyen biztosítást kérnek a beiratkozás feltételeként. Erről kiutazás előtt érdeklődj az egyetem Nemzetközi Irodájában.
http://mobi.unideb.hu/sites/default/files/resize/pictures/egeszseg-kartya-209x160.jpg

Az Európai Egészségbiztosítási Kártya az átmeneti jelleggel az Európai Gazdasági Térség bármely tagállamában, valamint Svájcban tartózkodó személy számára az orvosilag szükséges ellátások igénybevételére jogosít. A szolgáltatás orvosilag szükséges jellegét a kezelőorvos bírálja el. A Kártya bármely egészségbiztosítási pénztári szakigazgatási szervnél (Debrecenben: Darabos u. 9-11.) igényelhető és kiadása térítésmentes, kivéve azon eseteket, ha megsemmisül, megrongálódik, elvész, vagy ellopják.

Az egészségügyi szolgáltatónak úgy kell ellátnia a Kártyával rendelkező magyar biztosítottat, mintha az adott tagállamban lenne biztosított.

Az Európai Egészségbiztosítási Kártyáról teljes körű információ: www.oep.hu/felso_menu/lakossagnak/ellatas_kulfoldon/az_europai_egeszsegbiztositasi_kartya

Az Európai Egészségbiztosítási Kártya kiváltása nem pótolja az utasbiztosítást! A kártya csak a helyi társadalombiztosítóval szerződött kórházakban fedezi az illetést, de ha valakit pl. baleset ér és a legközelebbi kórházba szállítják, ami egy magánkórház, ott már nem érvényes. Ezen kívül a kártya esetében bizonyos országokban meg kell előlegezni az orvosi/kórházi ellátás költségeit, amelyet hazatérve a magyar társadalombiztosító megtérít a betegnek, az utasbiztosítás ellenben azonnal fizet. Több európai országban a betegnek kell fizetnie az ellátás egy részét, ezt az önrészt a társadalombiztosító nem téríti vissza, az utasbiztosítás viszont igen. Az EU-s TB kártya csak a szükséges orvosi beavatkozásokat fedezi, míg az utasbiztosítás kiterjed(het) poggyászkárra, hazaszállításra, hegyi mentésre, felelősségbiztosításra is.

Speciális igényű hallgatók Erasmus-támogatása

Azok a hallgatók, akik az Erasmus program keretében utaznak külföldre és valamilyen fogyatékossággal élnek (látássérült, mozgássérült, hallássérült, cukorbeteg, tej- vagy lisztérzékeny, illetve egyéb fogyatékossággal élő vagy a betegség miatt folyamatos orvosi felügyeletre szoruló személyek, ha a betegségük jelentős többletköltségeket okoz a külföldi tartózkodás során), a tényleges költség alapján igényelhetnek többlettámogatást.

További információ:
Gara Péter, Erasmus koordinátor

Mely országokba lehet útlevél nélkül, személyi igazolvánnyal utazni?

Andorra, Ausztria, Belgium, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Izland, Lengyelország, Lettország, Liechtenstein, Litvánia, Luxemburg, Macedónia, Málta, Monaco, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svájc, Svédország, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia.

Úti okmányok elvesztése

Ha külföldön elvesztetted, vagy ellopták az úti okmányaid, feltétlenül vetess fel erről jegyzőkönyvet a helyi rendőrségen, és a rendőrségi jegyzőkönyv birtokában fordulj az illetékes magyar külképviselethez. A konzul ebben az esetben Ideiglenes úti okmányt állít ki a magyar állampolgárok számára, amellyel akadály nélkül haza lehet térni Magyarországra.

A szomszédos schengeni tagállamokkal, Szlovákiával, Ausztriával és Szlovéniával a hazautazást megkönnyítő gyakorlat alakult ki. Ennek értelmében a hazatéréshez nincs szükség Ideiglenes úti okmányra, ellenőrzés esetén elég az úti okmányok elvesztéséről felvett rendőrségi jegyzőkönyv bemutatása is.

Nemzetközi diákigazolvány

Az ISIC nemzetközi diákigazolvány 133 országban érvényes és számtalan kedvezményre jogosít mintegy 42,000 elfogadóhelyen (utazás, szállás, múzeumok stb.). Ha beiratkozott nappali tagozatos hallgatója vagy bármely egyetemnek, jogosult vagy a kártyára.

Az ISIC kártya díja jelenleg (2014. szeptember) 2610 Ft. Legkönnyebben interneten rendelheted meg, majd meghatározott utazási irodákban vagy a Debreceni Egyetemen a Campus Pont Szolgáltató Irodában veheted át (postai kézbesítést is választhatsz, ennek azonban külön díja van).

Érdemes utazás előtt érdeklődni, hogy a célországban a hallgatóknak járó "normál" diákigazolvány (amely alanyi jogon jár minden diáknak) milyen kedvezményekre jogosít, és azokat összehasonlítani az ISIC kártya által biztosított kedvezményekkel.

Legutóbbi frissítés: 2022. 08. 10. 15:33