Romológiai tárgyú kutatások és ehez kapcsolódó órakínálat
ANM kutatási előzményei és kutatási területei
Az ANM a DE Hajdúböszörményi Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karának Irodalom, Kommunikáció és Kulturális Antropológiai Tanszékén - mai nevén Kommunikáció, Irodalom, Dráma Tanszék - szerveződött tudományos közösség. Tagjait a hasonló társadalomtudományi érdeklődés valamint az ehhez köthető kutatói tevékenység és az ennek keretet biztosító közös projekttevékenység köti össze.
Műhelyünk alapvetően alkalmazott természetű alapkutatásokra szerveződött. A narratíva-kutatás a Kárpát-medence lokális színtereinek komplex elemzését feltételezi, melyhez a társtudományok, elsősorban az antropológia és az etnográfia módszertani, valamint elméleti törekvéseit használjuk. A kutatások gyakorlati értékét a lokális színtér viszonyaira alkalmazható nevelési és pedagógiai anyag összeállítása képezi. Ez összhangban van a modern alkalmazott antropológia akciószemléletével, mely a társadalomtudományi munka felelősségét nem elszigetelt akadémiai kérdésnek tekinti, hanem a tanulmányozott közösségek életében hasznosítható fejlesztési – itt pedagógiai, oktatási és kulturális – elképzelések tárházaként kezeli. Tapasztalataink szerint a mindenkori lokális színtér közösségeinek hagyomány-háttere a fejlesztéshez nélkülözhetetlen autentikus szempontok forrása.
Kutatásaink jelentős része a roma és sváb kisebbségi közösségek hagyományainak tanulmányozásával, a kisebbség-többség integrációjának kérdéseivel, az akkulturációs és asszimilációs folyamtokkal foglalkoznak a magyar-román határvidék multietnikus lokális színterein. Munkánk fontos részét képezi a tanulmányozott közösségek narratív-diszkurzív teljesítményének a mindennapi élettörténetek, a folklór-szövegek (mesék) és az identikus tartalmú én-elbeszélések szintjén történő megragadása és elemzése.
- Még több infó a Műhelyről
- Az Alkalmazott Narratológiai Műhely mese-elméleti kutatásainak publikációja angol nyelven
- Az Alkalmazott Narratológiai Műhely könyvsorozata a népmesei hagyományról
ANM Romológiai témájú órakínálata
Dr. habil Biczó Gábor egyetemi docens
- A mese hermeneutikája – hermeneutikai szemléletű meseelemzés
- Népmese, mint társadalomtudományi forrás – cigánymesék
- Integráció versus asszimiláció – együttélési gyakorlat multietnikus környezetben, roma kisebbségi közösségek
- Roma közösségek antropológiai szemléletű kutatása I. – kisebbségkutatás elméletei
- Roma közösségek antropológiai szemléletű kutatása II. – kisebbségkutatás módszertana