Dr. Szerdahelyi Zoltán

Szerdahelyi, Z. - Laoues-Czimbalmos N. (2022): A fizikai aktivitást befolyásoló tényezők elemzése Hajdúböszörmény 65 év feletti lakosságának körében. KÜLÖNLEGES BÁNÁSMÓD, 8:3, pp. 67–76. http://doi.org/10.18458/KB.2022.3.67

A fizikai aktivitás fontosságát egyre többen ismerik fel, laikusok és szakemberek egyaránt. A rendszeres mozgás minden életkorban hozzájárul az egészség különböző dimenzióinak erősítéséhez. Ideális esetben kisgyermekkortól kezdve beépül a fizikai aktivitás életünkbe, azonban anépegészségügyi mutatók alapján sajnos  ellenkező  tendencia  rajzolódik  ki  hazánkban.  A  demográfiai  folyamatok  egyik  legmarkánsabb jellemzője  az  időskorú  népesség  számának  és  arányának  folyamatos  növekedése.  Az  idősödő társadalomban  kulcsfontosságú  a  65  év felettiek  jó  egészségi  állapotának  megőrzése,  az  egyén életminőségének  javítása,  az  egészségügyi  kiadások  csökkentése,  illetve  az  időskorúak  munkaerőpiaci szerepének  kényszerű  növekedése  miatt.  Hajdúböszörményre  is  jellemzőek  az  országos  demográfiai változások, így érdemes a helyi lakónépesség fizikai aktivitásának összetevőit vizsgálni. Kutatásunk célja a munkavégzéssel,  a  közlekedéssel,  a  háztartási  munkával,  illetve  a  szabadidősportolással  kapcsolatos mozgásos  tevékenységek  jellemzőinek  feltárása.  Sajnosa nemzetközi  ajánlásoktól  elmarad  a  vizsgált populáció  mozgással  töltött  idejének  mennyisége  és  minősége  is.  Az  idős  korosztály  mozgásos motívumainak feltérképezése megerősítette a feltételezésünket, miszerint a fizikai és a pszichés egészség megőrzése a legfőbb mozgatórugója a célcsoport aktivitásának.

 

 

Szerdahelyi Z. - Bácsné, B. É. (2022): Fizikai aktivitás összetevőinek vizsgálata Hajdúböszörmény felnőttkorú lakossága körében. GRADUS, 9:1 http://doi.org/10.47833/2022.1.ART.001

A fizikai aktivitással kapcsolatos kutatások száma az elmúlt években exponenciálisan nőtt. A rendszeres mozgás jótékony hatásainak bemutatását több összefoglaló munka is tartalmazza. Tanulmányunkban Hajdúböszörmény felnőtt korú lakosságának fizikai aktivitását vizsgáltuk, egy olyan időszakban, amikor számos új kihívás (világjárvány, ülő életmód terjedése) éri a társadalom tagjait. A fizikai aktivitás mértékét összességében és a nemek függvényében értelmeztük. Elemzésünkben összefüggéseket kerestünk az egyén fizikai aktivitása és a különböző egészségindikátorok között, különös tekintettel a szubjektív jóllét területére. A mozgásos motívumok megismerését pedig hasznosnak tartjuk a különböző típusú (preventív) mozgásprogramok kidolgozásánál, illetve azok hatékonyságának növelése miatt.

 

 

Szerdahelyi Z. (2020b): Egyetemi hallgatók aktív sportfogyasztási szokásainak vizsgálata. ACTA CAROLUS ROBERTUS, 10:2, pp. 157–169. http://doi.org/10.33032/acr.2483

A Debreceni Egyetem hallgatóinak aktív sportfogyasztási szokásainak vizsgálatát több szempontból is hasznosnak tartom. Ezen terület feltérképezésével hatékonyabbá válhatnak a fizikai aktivitás növelését célzó intézkedések, így a kínálati oldal összetevőinek meghatározása. A Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar speciális helyzetben van a többi karhoz képest. A hajdúböszörményi telephely és a hallgatók szociokulturális háttere egyaránt indokolttá teszi a helyi sajátosságok figyelembe vételét. Kérdőíves kutatást alkalmaztam (N = 338). Elemeztem, hogy a hallgatók fizikai aktivitását a különböző szociodemográfiai, kulturális és ökonómiai tényezők milyen mértékben befolyásolják. Elmondhatom, hogy a jövedelemtényező a rangsor közepén foglal helyet. A jövedelmi viszonyokra jellemzőek a hallgatók közti nagy különbségek. A hallgatókat alacsony ráfordítási hajlandóság jellemzi a fizikai aktivitással összefüggésben. Az iskolai végzettség és a sporttevékenységekhez kapcsolódó havi kiadások között nem találtam szignifikáns kapcsolatot. A kutatás során vizsgáltam, hogy milyen jellegű sporttevékenységért hajlandók fizetni a hallgatók. Előkelő helyet foglal el a túrázás, illetve a „divatos edzésmódszerekként” aposztrofált tevékenységek (aerobik, zumba, spinning, jumping fitness, nordic walking, crossfit, jóga). A havonta megszerzett jövedelem és a sportfogyasztás közti kapcsolatot elemezve két esetben tapasztaltam szignifikáns összefüggést: a konditerem és a „divatos edzésmódszerek” bérleteinek vásárlása során.

 

 

Szerdahelyi Z. (2020c): Szubjektív egészségérzet és a fizikai aktivitás kapcsolatának vizsgálata középiskolások körében. KÜLÖNLEGES BÁNÁSMÓD, 6:3, pp. 51–64. http://doi.org/10.18458/KB.2020.3.51

Egészségi állapotunk megítélésének számos módszere alakult ki a tudományos ismeretek bővülésével párhuzamosan. Az orvostudomány objektív módszerekkel, mérhető változókkal írja le egészségi állapo-tunkat. Természetesen nekünk is van képünk a saját egészségi állapotunkról, mely minden szubjektivitása ellenére jó indikátora a testi-lelki folyamatainknak. Az egészségérzetünk hiteles tükre lehet az egészségi állapotunknak, mely közvetlenül és közvetetten is kihat a munkahelyi/iskolai teljesítményünkre. A fizikai aktivitás növekedésének az egészségre gyakorolt jótékony hatásairól folyamatosan bővülő ismeretekkel rendelkezünk,  hatásmechanizmusát  számtalan  aspektusból  értelmezhetjük.  A  középiskolás  korosztály egészségi állapotának és fizikai aktivitásának vizsgálata hasznos információkat hordoz az egyén, a szülők és az oktatás területén (oktatáspolitikusok és pedagógusok) dolgozók számára. Jelen kutatás során a fizikai aktivitás (WHO ajánláshoz viszonyított) szintje és a középiskolások egészségérzete, iskolai teljesítménye, valamint  a  különböző  emocionális  tényezők  megjelenése  közti  kapcsolatot  vizsgálatára  került  sor, kiegészítve a 14-18 éves korosztály mozgással kapcsolatos motivációs hátterének tanulmányozásával. Az elemzés során szignifikáns kapcsolat jelent meg a fizikai aktivitás magas szintje és az egészségérzethez tartozó  számszerűsített  érték  magas  értéke  között.  Az  iskolai  teljesítmény  és  a  fizikai  aktivitás  szintje között nem találtunk szignifikáns összefüggést. Az emocionális tényezők között szignifikáns kapcsolatot tapasztaltunk a boldogság, életkedv, energikusság, valamint a szomorúság és a fáradtság kategóriák fizikai aktivitással történő összehasonlítása során. A mozgásos motívumok között kiemelkedő helyet foglal el a fizikai állapot javítása, és egyértelműen elutasító ez a korosztály a másoknak való megfeleléssel szemben. Szintén  tanulságos  a  testi  nevelés  területén  dolgozók  számára,  hogy  a  mozgás  élményszerűsége  meg-határozó a korosztály tagjai számára.

 

 

Szerdahelyi Z. - Bácsné B. É. (2019): Fizikai aktivitást befolyásoló tényezők elemzése a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karának hallgatói körében. KÖZTES EURÓPA: TÁRSADALOMTUDOMÁNYI FOLYÓIRAT: A VIKEK KÖZLEMÉNYEI, 11:2, pp. 117–130.

A fizikai aktivitás vizsgálata az elmúlt években a hazai és a nemzetközi tudományos élet egyik sokat kutatott területévé vált1 . Az érdeklődés növekedésének hátterében a fizikai inaktivitás negatív következményeinek felismerése áll2 . A különböző típusú betegségek (szív- és érrendszeri, daganatos, mozgásszervi, pszichés) kialakulásában az egyik fő kockázati tényező a fizikai aktivitás alacsony szintje3 . Az aktivitás növelése, a szabadidősport jelentőségének hangsúlyozása4 , és az ezzel kapcsolatos állami támogatások rendszerének kibővítése folyamatban van. Az egészséges életmód mind az egyén, mind az állam számára pozitív hasznot hajt5 . Ez az érdekegyezés hatékonyabbá teheti a politikai döntéshozók, a sportszakemberek (elméleti és gyakorlati), valamint az egyén együttműködését. A vizsgálatom alanyai (Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karának hallgatói) olyan területeken fognak dolgozni (óvodapedagógusok, csecsemő- és kisgyermeknevelők és gyógypedagógusok), ahol a gyermekek egészséges életmódra nevelése kulcsfontosságú kompetenciákat alakít ki, és erősít meg. A hallgatók fizikai aktivitással6 kapcsolatos motívumainak feltérképezése során a motivációs tényezők közti sorrenden kívül a különböző életkori csoportokat befolyásoló tényezők elemzését is megismerhetjük.

 

Legutóbbi frissítés: 2024. 02. 02. 13:55