Erasmus hallgatók a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karon (2024 ősz)
A 2024/25. tanév őszi félévében négy Erasmus hallgató tanult a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karon. Két hallgató Madridból (Rey Juan Carlos University), egy-egy hallgató Krakkóból (II. János Pál Pápa Egyetem) és Olaszországból (Reggio Emilia-i Modena University), a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar partneregyeteméről érkezett. Az olasz és a spanyol hallgatók óvodapedagógia-tanító, még a lengyel hallgató szakon tanul.
A külföldi hallgatók a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar oktatóinak angol nyelvű, kiscsoportos óráira jártak, például az Inequality from the aspects of social sciences (dr. Bocsi Veronika) óráin a társadalmi egyenlőtlenségekkel foglalkoztak. Dr. Biczó Gábor professzor úr Fieldwork and visits to local communities and basic education institutions kurzusa keretében egy hátrányos helyzetű településen, Nagyecseden töltöttek egy egész napot, valamint a téma magyar és nemzetközi szakirodalmával ismerkedtek. Szecskó János tanár úr Opportunities of using experimental pedagogical methods óráin a legújabb módszertani eszközökkel, élménypedagógiai módszerekkel ismerkedtek a diákok. Dr. Vargáné Nagy Anikó Early childhood education in comperative perspective című tantárgya keretében a hallgatók hazájuk oktatási rendszerét mutatták be, majd párhuzamokat és különbégeket kerestek közöttük. Az óvodapedagógia szakos hallgatók a Gyakorló Óvodában töltöttek egy hetet, így volt idejük a gyerekeket megismerni, kapcsolatot kialakítani és intenzíven együtt lenni velük.
A Debreceni Egyetem több karáról jártak hallgatók az English Conversation órára, ahol minden héten izgalmas beszélgetések alakultak ki például a kisállat-tartásról, a várostervezésről, a külföldi munkavállalásról. Az Interkulturális ismeretek kurzus keretében a diákok hazájukat mutatták be az Egyetem érdeklődő magyar és külföldi hallgatóinak, majd jellegzetes étellel és itallal kínálták meg őket.
Az Aspects of Special Education/A gyógypedagógiai aspektusai kurzus keretében a tantermi órákon túl a Dr. Molnár István EGYMI-ben is jártak, részt vettek angol nyelvórákon, majd rövid órarészleteket tartottak a gyerekeknek. A hallgatók interaktív formában, röviden bemutatták hazájukat, a főbb nevezetességeket, helyi ételeket, zenét, így jelentősen hozzájárultak a gyerekek interkulturális kompetenciájának fejlesztéséhez. A hallgatók a megtartandó órarészletekhez nagy szabadságot kaptak, így maguk döntötték el, hogyan dolgoznak fel egy témát. A spanyol hallgatók az iskolai egészséghét keretében az egészséges és kevésbé egészséges ételek, italok angol nyelvű szókincsét adták át a gyerekeknek játékos formában. A gyerekek örömmel fogadták a hallgatókat, igyekeztek beszélgetni velük.
Az Erasmus+ fő célja a tanulás mellett a kapcsolatépítés, más kultúrák diákjainak a megismerése és a látókör építése, amihez a Debreceni Egyetem rengeteg lehetőséget nyújt. A hallgatók tanévet az egyetem szeptemberi, nagyszabású tanévnyitóján, a YouDay-en kezdték. A spanyol diákok részt vettek a Dr. Molnár István EGYMI fennállásának 45. évfordulója alkalmából megrendezésre kerülő kiállítás megnyitó ünnepségén a Sillye Gábor Művelődési Központban. Október elején Az ember-állat kapcsolat perspektívái, a III. Nemzetközi Antrozoológiai konferencia angol nyelvű szekcióinak előadásait hallgathatták meg. A böszörményi félév egyik fénypontja a Traktoros Mikulás volt. A hallgatók jelnyelvi előadása, a fantasztikus hangulat és a Dr. Molnár István EGYMI tanulóinak öröme hatalmas élményt nyújtott az olasz számára.
A Debreceni Egyetemen működő Erasmus Student Network (ESN) is számos kulturális programot, városnézést, karaoke bulit, társasjátékozást, kirándulást szervezett a külföldi hallgatóknak (pl. Budapestre, Miskolcra), számtalan pozitív élménnyel gazdagítva a beutazó diákokat. A helyi programok mellett rengeteget utaztak, elsősorban a környező országokat keresték fel (Horvátország, Csehország, Románia, Ausztria).
Bízunk benne, hogy a hallgatók jó szívvel emlékeznek a Debreceni Egyetemen töltött félévükre, és életre szóló élményekkel térnek haza.
Dr. Nemes Magdolna
nemzetközi koordinátor