1971. április 8-án ült össze London közeli településen az első Roma Világkongresszus, ahol a 23 országból érkező résztvevők megválasztották a roma nép zászlaját, himnuszát és nemzetközileg elfogadott cigány nyelvét (lovári nyelv).
A kongresszus tiszteletére1990-ben az ENSZ április 8-át a Roma kultúra világnapjává nyilvánította. Az I. Roma Világkongresszusra 1971. április 8. és 12. között került sor. A kongresszusra 23 országból érkeztek a küldöttek, és a cigányság történelmében a következő döntéseket hozták:
- A különböző cigány népcsoportok egymást kölcsönösen testvérként fogadják el, és ugyanazon nemzet tagjainak tekintik magukat.
- A földön élő különböző néven ismert cigány népcsoportok közös elnevezése, nemzetük hivatalos elnevezése a roma.
- Elfogadták a romák nemzeti jelképeit, a zászlót, a himnuszt és a jelmondatot.
- Megfogalmazták a romani nyelv sztenderdizációjának szükségességét, addig is ideiglenes jelleggel a lovari dialektust fogadták el hivatalosnak.
" Elfogadásra került ideiglenesen az első cigány ábécé, azzal az állásfoglalással, hogy ki kell alakítani a romani írás végleges, általánosan alkalmazható formáját.
A Lippai Balázs Roma Szakkollégium hallgatói a Nyírmadai Napsugár Óvodában a helyi lakossággal, szülőkkel és gyerekekkel közösen ünnepeltek. A Szakkollégium hallgatói zenés műsorral, tánccal és énekléssel büszkén tettek tanúbizonyságot a cigány kultúra gazdagságáról. Köszönet a szervezőknek a szeretetteljes fogadtatásért.