Szakmai út

2019. április 24-26. között a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar első évfolyamos Gyógypedagógia szakos hallgatói szakmai kiránduláson vehettünk részt, ahol 4 gyógypedagógiai vagy szociális intézményt látogathattunk meg. A kiránduláson 52 hallgató és 2 oktató vett részt.

A szakmai kirándulás célja az volt, hogy a szakirány választás előtt álló hallgatótársaimmal betekintést nyerhessünk a különböző szakmai intézmények működésébe és hétköznapjaiba, ezáltal szélesedjen látókörünk, gazdagodjon szakmai ismeretünk, illetve jövőbeli munkalehetőségeket ismerhessünk meg.

A kirándulás első napján a nyírteleki Kedvesház volt az első megálló. Itt egy délelőttöt töltöttünk el, mialatt egy rövid tájékoztatást kaptunk a kollégium működéséről, a gyerekek mindennapjairól, majd körbevezettek minket az épületben. Mivel itt (halmozottan) hátrányos helyzetű tanulók élnek heti bentlakásos rendszerben, ajándékba vittünk tanszereket, könyveket és néhány játékot.

Ezután Miskolc felé vettük az irányt, ahol a Pedagógiai Szakszolgálat működését ismerhettük meg. Az intézményvezető asszony részletesen bemutatta, milyen feladatokat látnak el, ezáltal beleláthattunk abba is, hogy a jövőben milyen területeken tudunk elhelyezkedni gyógypedagógusként.

Másnap a miskolci Szimbiózis Alapítvány telephelyeit jártuk be, ahol főként értelmi fogyatékos és autizmussal élő személyek lakhatását támogatják, valamint megváltozott munkaképességű felnőtteket foglalkoztatnak, többek között a lekvárfőző üzemükben és az ökofarmjukon. Az ott lakók csodás ajándékokat készítenek a kórház gyermekosztályára és vásárokra. Lekvárjaik és kecskesajtjuk pedig hazailag elismert, az Auchan áruház is eladásra kínálja.

Péntek reggel indultunk Ózdra, a Csillagfürt EGYMI általános iskolájába, ahol értelmileg és tanulásban akadályozott gyermekek és fiatalok tanulnak. Itt az intézményvezető és a helyettese fogadtak minket, és lehetőségünk nyílt két tanórát/foglalkozást megtekinteni. Amikor vége lett az óráknak egy rövid tájékoztatón vettünk részt, ezután az intézményvezető segítségével körbejártuk az iskola teljes területét. Ennek végeztével összeálltunk egy csoportkép erejéig, majd hazaindultunk.

Minden intézménybe vittünk kézzel készített ajándékot köszönetképpen, hogy fogadtak minket.

Ezúton szeretnénk megköszönni a Karnak is, hogy ilyen nagyszerű lehetőséget biztosított számunkra!

 

Hudák Bianka
I. évfolyamos gyógypedagógia szakos hallgató

 

Legutóbbi frissítés: 2022. 07. 22. 13:59