Lengyel vendégoktató - Dr. Grzegorz Godawa

Gyerekhospice és családok napjainkban - lengyel vendégoktató a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karon (2024)

 

Intézményünk nemzetköziesítési stratégiájának kiemelt prioritása, hogy a Kar hallgatóinak, oktatóinak és vezetőinek széleskörű tapasztalatszerzésre legyen lehetősége. Ennek érdekében minden olyan lehetőséget igyekszünk megragadni, mely révén biztosítható, hogy minél több oktatót és diákot vonhassunk be a nemzetköziesítési programokba.

Dr. Grzegorz Godawa a krakkói II. János Pál Pápa Egyetem oktatója, szeptembertől dékánja, katolikus pap többször járt már a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karon. A 2024/25-ös tanévben novemberben és decemberben egy-egy hetet töltött Hajdúböszörményben.

 Professzor úr karunk gyógypedagógia szakos hallgatóinak a gyermekhospice-ban végzett munka nehézségeiről és szépségeiről, hálás és kevésbé hálás aspektusairól beszélt. A gyógyíthatatlan beteg gyermekek életvégi ellátása nemcsak fizikailag, de lelkileg is megterhelő a családok és a segítők számára egyaránt. Godawa tanár úr sok család biztos támasza volt a legnehezebb időszakokban, és több személyes élményét megosztotta a hallgatókkal, és azok tanulságairól is tudtak beszélgetni.  Az előadás aktualitását adta, hogy idén a közmédia jótékonysági akciója, a Jónak lenni jó! a Thabita gyermekhospice ház építésére gyűjt.

Szintén gyógypedagógia szakos hallgatóknak tartott átfogó és szemléletes előadást Special Education in Poland címmel. Az óra második részében a hallgatók csoportokban dolgoztak. Az egyik csoportnak öt társadalmi problémát kellett megfogalmaznia, a másik csoportnak megoldási javaslatokat kellett találnia a felvetett kihívásokra. A feladatokban magyar hallgatók aktívak, érdeklődők és kooperatívak voltak.

A harmadéves óvodapedagógia szakos hallgatóknak a mai családtípusokat mutatta be, majd a hallgatók párhuzamokat kerestek a magyar és a lengyel családok élete között. A hallgatók érdekes kérdéseket tettek fel, és elindult egy párbeszéd a 21. század kihívásairól. A beszélgetésben szó esett professzor úr új kutatási területéről, az interpersonal closeness-ről is. A személyek közötti közelség a család, a barátok, továbbá a tanár-diák viszonyban is értelmezhető. A COVID19 járvány után felértékelődnek az emberi kapcsolatok, az együtt töltött idő.

Szociálpedagógia szakos hallgatóknak Social Pedagogy in Poland címmel szabadon választott kurzus keretében tartott órákat, és a két ország szociális ellátó rendszerének különbségeiről, hasonlóságairól is beszélt. Az angol nyelvű órák nemcsak a hallgatók szakmai ismereteit bővítették, hanem angol nyelvi kompetenciájuk is fejlődött.

A böszörményi program egyik fénypontja a Traktoros Mikulás volt. A hallgatók jelnyelvi előadása, a fantasztikus hangulat és a Dr. Molnár István EGYMI tanulóinak öröme hatalmas élményt nyújtott a lengyel kolléga számára. 

Godawa tanár úr az oktatási feladatok után a debreceni drogambulanciát és az ifjúsági házat kereste fel. Az intézménylátogatások megszervezését és lebonyolítását Túri-Galán Anita és Szecskó János vállalta.

A Gyermeknevelési és Gyógypedagógia Kar oktatóinak a Lengyelországban működő pedagógiai folyóiratokról és a publikációs lehetőségekről tartott tájékoztatót, majd Dr. Mező Katalinnal, a X. Különleges Bánásmód konferencia szervezőjével a konferencia programjáról egyeztetett. A Szociálpedagógia Tanszék munkatársaival egy jövőbeli együttműködésről lehetőségéről beszéltek.

Bízunk benne, hogy a jövőben folytatódik a két egyetem közötti együttműködés mind az oktatók, mind pedig a hallgatók javára az oktatás és a kutatás területén egyaránt.

dr. Nemes Magdolna

nemzetközi koordinátor

2024. december

Legutóbbi frissítés: 2025. 01. 06. 08:19