Bucsku Zsófia Erasmus hallgató beszámolója

A 2016/17-es tanév első félévét az észtországi Tartuban töltöttem, ahol a Tartui Egyetem hallgatója voltam. Tartu Észtország második legnagyobb városa 100 000 fővel. A Tartui Egyetem mellett, melynek több mint 17 000 hallgatója van, több másik egyetem és felsőoktatási intézmény is működik Tartuban, ezek alapján elmondható, hogy igazi egyetemváros.

Miért Tartu?

 Sosem gondoltam arra, hogy egyszer fél évet Észtországban fogok élni. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy sokat tudtam erről az országról, a kultúrájukról. Belegondoltam, hogy más országokba könnyebben eljuthatok így még jobb ötletnek tűnt. A határidő előtti este sokat gondolkodtam. Megnéztem a városokat, lehetőségeket. Amikor Észtországról néztem képeket egyszerűen azt gondoltam, hogy megtaláltam a tökéletes helyet.

Szállás:

 Kollégiumban laktam kint, és egyáltalán nem bántam meg. Több kollégiumi épület közül lehet választani. Ahol én laktam ott rengeteg Erasmusos diák volt. A Narva 27 kollégiumban laktam, ami ún. apartmanokra van osztva, egy apartman két szobából áll, minden szobában két ember lakik. Minden apartmanhoz tartozik egy wc, fürdőszoba és egy konyha. A szobatársam egy német lány, a szomszédban pedig két észt lány volt. Így még könnyebb volt megismerni az észt kultúrát, illetve a németet is.

Fontos még hozzátennem, hogy aki 3 hónapnál tovább tartózkodik Észtországban, kötelezően el kell készíteni a lakcímkártyát. Ehhez nincs másra szükség mint a kollégium vagy albérlet szerződésre illetve a személyi igazolványra. A kártyát a rendőrségen állították ki, és kb. 1 hét alatt elkészült.

Egyetem:

 Az egyetemnek 9 kara van, ezek közül jó néhány kínál angol nyelvű tárgyakat, így sokféle érdekes tárgyat lehet tanulni. A tanárok nagyon jól tudnak angolul. Ami az oktatásban nagyon megtetszett, hogy az órák egyáltalán nem arról szóltak, hogy a tanár bejött a terembe és „ledarálta az anyagot.” Az oktatók folyamatosan kíváncsiak voltak a véleményünkre. Mindenki aktívan részt vett az órákon.
 Fontos, hogy nem csak arról a karról lehet felvenni tárgyakat, ahova van az ember iratkozva. Az egyetemek közt nincs nagy távolság. A szemeszter 16 hétig tart, de néhány kurzus később kezdődik, vagy esetleg hamarabb van vége, változó a kurzusok hossza. Illetve voltak online óráink is. Ez egy neptun rendszerhez hasonló oldalon lehetett végezni. A tanárok rendszeresen feltöltötték oda a tananyagokat, és az esszéket határidőre mi is ide töltöttük fel. Láthattuk a csoporttársaink esszéjét is. A 16 hét alatt személyesen is találkoztunk, ahol átbeszéltük személyesen is illetve megvitattunk egyes kérdéseket.

 A szemeszter kezdete előtt az egyetem 2-3 napos orientációs kurzust tart a nemzetközi diákok számára, amely során minden fontos információt meg lehet tudni mind az egyetemmel, tanulással, adminisztrációval, szabályokkal kapcsolatos dolgokról, mind a városról, szórakozási, utazási lehetőségekről, stb. Illetve minden diákot beosztanak egy tutorhoz, aki a magyar Erasmus buddy-hoz hasonlóan segíti a diákokat. Az orientációs héten folyamatosan szerveztek nekünk ezek a tutorok programokat, mint pl. közös ebéd. Ebben a pár napban már megismerkedtem nagyon sok emberrel, akikkel a 4 hónapomat töltöttem.

Étkezés:

 Tartuban rengeteg bolt van. Kész ételektől a „készítsd magad” ételekig mindent megtalálhatunk. Sok olyan alapanyag található, ami könnyebbé teszi, hogy magyaros ételt készítsünk,  pl. a fűszerpaprika. De emellett a városban rengeteg étterem, kifőzde vagy gyorsétterem is működik. Az egyik gyorsétterem, ahova sokat jártunk a Hesburger. Ez teljesen olyan volt mint a McDonald’s. De gyakran főztünk együtt a többi barátainkkal, tartottunk csak szűk körben magyar – német- észt estét.

A város:

 A város nagyon jó hangulatú. Tele van parkokkal, fákkal, virágokkal. A házak is mind színesek. Az első benyomásom az volt a városról, hogy barátságos. Rengeteg szórakozási lehetőséget nyújt. Az első tanítási nap a főtéren palacsintázni lehetett. Így indították az iskolások az évet. A palacsinták közül lehetett válogatni, illetve aki akart ehetett müzlit. A reggeli után reggeli torna volt, közben folyamatosan ment a zene. Azt hiszem ennél jobb iskolai kezdés még sosem történt velem. Vidáman indítottuk az évet.

Az ESN csoport (Erasmus Student Network) hétről hétre mindig szervezett valamilyen programot. (filmnézés, karaoke esték, halloween party). Mindig tudtak valami újat és nagyszerűt szervezni. Persze emellett más szórakozási lehetőséget is nyújt Tartu. Rengeteg mozi, színház, kávézók, szórakozóhelyek, múzeumok és még annyi minden volt.
Észtországban a mozifilmeket nem szinkronizálják, hanem feliratozzák, így moziba is lehet menni észt nyelvtudás nélkül.

Sportolásra is sok lehetőség van, az egyetemi sportklub rengeteg szakosztállyal működik, az egyetemi sportcentrumban sok szabadidős tevékenység közül lehet választani. Ezen kívül van a városban uszoda és jégpálya is.

Tartuban a fiatalabbak közül szinte mindenki beszél angolul, ráadásul elég jól, az egyetemen pedig mindenki nagyon jól, tanárok és diákok egyaránt. Az angolon kívül az orosz nyelvtudás is nagy előny itt, mint ahogy Észtország nagy részében is. Az idősebbek beszélnek oroszul, illetve a város nagyjából 25%-a orosz. Egy másik érdekesség Tartuval kapcsolatban, hogy az egyetemen többen tanulnak magyarul. Találkoztam olyan észt lánnyal is, aki annyira örült, hogy találkozott velem, egy magyarral. Járt már Magyarországon, büszkén mondta nekem azokat a szavakat, amit tud magyarul és kérte, hogy segítsek még neki. De nemcsak nála láttam azt, hogy örül egy magyarnak. Voltak, akik amint megtudták, hogy magyar vagyok a hasonló szavainkat kezdték el sorolni. Pl

mesi - méz

käsi - kéz

kala - hal

vana - vén

kolm - három

me – mi

Sokkal jelentősebbek azonban a nyelvtani, szerkezeti hasonlóságok: mindkét nyelvre jellemző az esetrendszer választékossága, valamint nincs kötött szórend a mondaton belül, így lehetőség van az egyes mondatrészek hangsúlyossá tételére.

 Ami még felmerülhet az az, hogy milyen ott az időjárás. A nyár végi-ősz elejei időszak kifejezetten kellemes, nincs túl meleg, de azért még sokat süt a nap. Ősszel sokat az esik az eső és egyre kevesebbet süt a nap, ebből a szempontból ez a legrosszabb. Október végén már leesett az első hó. Ez azoknak, akik szeretik a hideget, nagyon jó. Bár én felkészültem, hogy milyen hideg lesz, meglepetésemre egész tűrhető volt az idő. Inkább szokatlan volt, hogy itthon még a kis őszi kabátom elég, ott viszont már a télit előkaptam. (Viszont nagyon élveztem. Szobatársammal már októberben megnéztük a Reszkessetek betörőket, mert karácsonyi hangulatunk lett.)
Nem ritka, hogy hetekig -10°C -15°C körül van az idő. Viszont elég sokáig eltarthat a tél, március még sokszor bőven télnek számít, de aztán a tavasz újra sokkal elviselhetőbb.

ESN Tartu:

Mint már írtam, az ESN csoport rengeteg szórakozási lehetőséget nyújtott. De aminek a legjobban örültem, hogy általuk megismerhettem a többi magyart is. Bár nem teljesen a csoportnak köszönhetően találkoztam velük, de a nemzetközi estéknek köszönhetően olyan társaság alakult ki, akik összefogtak. Készítettünk túrógombócot, lángost. Bár én egy csoporttársammal utaztam ki, sokat jelentett, hogy többen is vagyunk magyarok. Mert 4 hónap rengeteg idő, távol a családtól. Volt amikor nagyon magunk alatt voltunk a honvágy miatt, de számíthattunk egymásra.

Decemberben egy magyar tanárnő közreműködésével, mi is megszervezhettük az esténket, ahol: bemutattok Magyarországot, énekeltünk karácsonyi dalokat, főztünk (Halászlét, töltött káposztát, mákos gubát), néptáncoltunk és jót mulattunk.

Összegzés:

 Ez a 4 hónap annyi élményt adott nekem. Egy Erasmus félévet nagyon nehéz egy ilyen beszámoló formájában összefoglalni. Mi mindent láttam, csináltam, kikkel ismerkedtem meg. Biztos vagyok benne, hogy a jövőben még visszatérek Tartuba.

Fontosabb linkek:

http://www.uttv.ee/fotod#id_galerii=10798

https://visitmyerasmus.wordpress.com/2016/11/16/meseszep-tajakra-es-aktiv-hallgatoi-eletre-vagysz-egy-jo-gorkori-disco/

http://www.ut.ee/et

http://www.campus.ee/en/applicant/application/

 

A legjobb az volt az Erasmusban, hogy részt vehettem benne. Megismerkedhettem rengeteg emberrel, megmutathattuk, hogy milyen összetartó magyarok vagyunk. Kipróbálhattam, hogy milyen 4 hónapig távol élni a családtól, és önállósodni.

A legfurcsább élményem az Erasmus idején, az első napom volt. Lekéstük a repülőt Helsinkiben. (Bár sokan nem büszkélkednének ezzel) én viszont utólag a legjobb dolognak tartom. Mert így bejártam Helsinkit, Tallint és Tartut 2 nap alatt: repülővel, metróval, hajóval és busszal. De ami a legjobb, hogy a repülőtéren megismerkedtünk egy német lánnyal, aki ugyancsak lekéste a repülőt. Azt hiszem megérte, mert nagyon jó barátnőm lett, és mert felejthetetlen lett a megismerkedésünk.

Soha nem gondoltam, hogy ennyire visszavágyom majd. Jó itthon lenni, újra együtt a családdal, barátokkal. De néha amikor nézegettem a képeket az jár a fejemben, hogy inkább újra átélném. Szívesen sétálnék újra azokon az utcákon, ahol 4 hónapon keresztül rendszeresen sétáltam. Soha nem gondoltam, hogy 4 hónap ilyen gyorsan elszalad.

Hiányozni fog, minden. Az új barátok, a magyarok, az egyetem, az étterem ahol dolgoztam, a tanáraim, a csoporttársaim, a kollégium. De legjobban Tartu. 

 

Bucsku Zsófia - 2016/17.

Legutóbbi frissítés: 2022. 08. 04. 15:26