Név: Nagy Laura
Évfolyam: 3. éves
Szak: Óvodapedagógia
Helyszín: Észtország, Tartu
Dátum: 2019. 08. 28. – 2019.12.19.
- Pályázat, kapcsolatfelvétel
Az Erasmus pályázat lehetőségével az egyetem Erasmus koordinátorától értesültem, Nemes Magdolna tanárnő személyében. Természetesen az Erasmusról hallottam a környezetemben lévő személyektől, de az idegen nyelven való beszéd is nehézkes volt számomra, így ekkor még nem volt számomra releváns információ.
A külföldi egyetemmel való kapcsolatfelvételem a pályázatom benyújtása és az egyetemre való regisztráció után e-mail formájában üdvözöltek, sok szerencsét kívántak. A pályázat elnyerése után jött ténylegesen létre. Az üdvözlő levelet azonnal kiküldték számomra, és a kinti koordinátorom azonnal elküldte számomra a fontos teendőket, tudnivalókat. (kollégiumi jelentkezés, Learning Agreement/OLA.)
- Kiutazás, érkezés
A kiutazásom időpontja 2019. 09. 28. volt, a budapesti repülőtérről Helsinkiben való átszállás után egyenesen Tartuba repültem. Másnap hajnalra tett le a gép Tartu kicsike repterén. A „buddy”-val való egyeztetés után tudtam, hogy buszra kell szállnom, ami majd a központba letesz, és pár perc séta után meg is érkezhetek a kollégiumba. Amikor azonban kiléptem a terminálból, a busz előttem ment el. Végül taxiba ültem, és a kollégium előtt kitéve szembesültem vele, hogy nem kell kifizetnem az órán lévő összeget. Mai napig nem tudom, hogy miért. A taxisofőr kedves volt, még a kollégium ajtajáig is elkísért. A recepciónál két papír aláírása után meg is kaptam kulcsot a szobámhoz. Első emelet (ami számukra a második), fő ajtó mellett jobbra a legelső ajtó. Tökéletes.
- Teendők
Augusztus 30-án volt egy általános tájékoztató, hogy milyen teendők várnak ránk, mik azok, amiket érdemes elvégezni és tudni.
Ilyen teendő volt például
- új lakosként beregisztrálni
- személyigazolványt csináltatni
- majd később a kurzusokra/órákra jelentkezni
- Szállás
A Raatuse 22. kollégiumban laktam, ami Tartu egyetlen rövid távú (külföldi) hallgatók számára van fenntartva.
A kollégium 5 perc sétára volt mind az óvárostól és mind a központtől.
A kollégium költsége : 690 euró átutalása kiutazás előtt (december, január + kaució), és további 230 euró havonta (szeptember, október, november). A kauciót a szemeszter végén visszautalják, ha mindent rendben találnak (az általad lakott szobában/apartmanban)
Kollégium felszereltsége, és amit biztosítanak:
- Közös nagy aularész
- Mosoda: mosó- és szárítógép (egy mosáshoz alkalmas érme 2 euró)
- Beléptető kulcs (főbejáratokhoz, közös helységekhez, és a saját szintedhez való ajtóhoz)
- Lift
- Heti egy alkalommal takarítónő érkezik, és a lakásban a közös részeket kitakarítja.
- Heti egy alkalommal ágyneműcsere (saját igény szerint, de bizonyos napon)
A kollégium „kis lakásai”: A lakáshoz egy fő ajtó tartozik, ami egy előszobát, WC-t, fürdőszobát, konyhát tartalmaz, és 3 külön álló szobát, ami 2 fő részére van kialakítva.
- Egyetem, oktatás
Az egyetemi épületekben lévő órák kar szerint oszlanak meg és helyezkednek el a városon belül. Az oktatás angol nyelven folyik. Mint óvodapedagógus hallgató, kora gyermekkori tanároknak szánt órák felvételével folytattam a külföldi tanulmányaimat. (Teaching English to Young Learners, English for Teachers). A megfelelő kreditmennyiség elérése miatt pedig észt nyelv tanulásába kezdtem, amit utólag nagyon jó döntésnek gondolok.
Az órák folyamán nagy hangsúlyt fektettek a tanárok a csapatmunkában való együttműködésre, és a kommunikáció fontosságán volt a hangsúly. „Minél többet beszélni..” Az egy karhoz tartozó óráim nagytöbbségén egyedüli külföldi hallgatóként voltam jelen, így éreztem ennek előnyét és hátrányát. Előny volt, hiszen a tanáraim különös figyelmet fordítottak rám, igazán segítőkészek voltak és türelmesek. Hátrány volt azonban, hogy fel-fel csengett óra közben az észt nyelv és feladatok formájában is néha elém tárult. A szünetekben pedig egy kis diszkriminációt éreztem a csoporttársaim részéről, hiszen még mellém ülni se szerettek volna soha, nemhogy beszélgetni velem. Persze ez az én hibám volt, nekem kellett volna biztosan nyitottabbnak lennem feléjük. Ennek ellenére szereztem végül barátokat, és csapatmunka folyamán jól éreztük magunkat a közös munkák alkalmával.
- Étkezés
Közvetlenül a kollégium mellet 2 élelmiszerbolt volt, így volt lehetőség arra, hogy saját magadnak főzhess. Mindig friss gyümölcsökkel és zöldségekkel, különféle húsokkal, mirelit ételekkel felkészült. Lehetőség van készétel vásárlására is, ami nagyon finom! Az édességpult finomabbnál finomabb süteményekkel van tele. A fekete kenyér (amire annyira büszkék is) nagyon ízletes és laktató.
A városban és környékén nagyon változatos éttermek vannak, igényesen berendezve, és nagyon finom ételekkel az étlapon. Az áruk egy-két euróval drágább az itthoni éttermi árakhoz képest.
Van lehetőség rendelésre is éttermekből, pizzériákból és gyorséttermi helyekről egyaránt. (Észtországban elterjed a biciklis futár, és nagyon jól működik)
- Szórakozás, programok
Az Erasmusban résztvevő ottani hallgatók, koordinátorok rengeteg programot szerveznek a külföldi diákok számára:
- Football match
- Kanoe trip
- Viljandi trip
- Lapland trip
- St. Petersburg and Moscow trip
- Pub Crawl
- Caraoke night
- White T-shirt party
- Halloween party
- Pool party
- ESN party (buli, minden pénteken az Issusion Club-ban)
- Farawell Party
- Animal shelter
- Paintball
- National Evening
- Food festival
- Borad Game night
- Dance class
- Bachelors Auction
- Comedy Erasmus
- Language Café
- Összegzés, vélemény
Életem legnagyobb hibája lett volna, ha megfutamodok és nem élek az Erasmus lehetőségével.
Bevallom, itthon azt éreztem, hogy nem találom a helyem a világban, nem tudom magamat hova rakni a társadalomban. Nem tudtam, hogy mire vagyok képes, hol is vannak a határaim, hogy az emberek mit gondolnak rólam, hogyan viszonyul hozzám egy idegen környezet vagy hogy egyáltalán én milyen is vagyok.. Nem féltem itthon hagyni semmit, nem is volt veszteni valóm. Ki kellett mozdulnom a komfortzónámból, és ezáltal kinyílt számomra a világ. Két tanáromtól is sírva váltunk el egymástól. A kint szerzett barátaimról nem is beszélve. „It’s not a good bye. It’s a see you later.”
- A legjobb az volt az Erasmusban, hogy önmagunk maradhattunk egy olyan közegben, ami folyamatosan fejlődére késztetett. Mindenki bátor volt, és felmerte vállalni önmagát, hiszen ha rosszul alakultak volna a dolgok, akkor is mindenki hazamegy, és éli tovább az életét felfogással álltak magukhoz az emberek és másokhoz is. Elfogadta mindenki a másikat. Az a sok-sok csodálatos ember….
- A legfurcsább élményem az Erasmus idején, amikor arra eszméltem fel, hogy már nem kell (annyit) gondolkoznom, mielőtt angolul megszólalok.
- Soha nem gondoltam volna, hogy ilyen közel kerülhetek olyan személyekhez, akikkel nem egy az anyanyelvünk, és más országban szocializálódtunk.
- Hiányozni fog a folyamatos nyüzsgés körülöttem, ami felhőtlenül boldoggá és kiegyensúlyozottá tett.