Alapvető emberi jogok

A Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar képviseletében két oktatóval és három hallgatótársammal részt vettünk egy magas színvonalú konferencián, amely az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalában került megrendezésre. A téma a roma gyermekek nevelése, a cigány nyelv használata, nemzetiségüknek megőrzése és átadása volt. A témával kapcsolatban előadást tartott Dr. Golyán Szilvia adjunktus, Dr. habil. Orsós Anna docens, Dr. Lakatos Szilvia adjunktus, Lakatos Péter MTA segédmunkása, Rézműves Melinda néprajzkutató, Dr. Pálfi Sándor tanszékvezető, főiskolai tanár, Horváth Mária animáció és filmrendező, és az EtnoRom együttes. Mindegyik előadás nekem és a hallgató társaimnak is sok olyan információval szolgált, amelyet tanulmányaink során bővíteni tudunk. Úgy érzem, büszkén vettünk részt ezen a rendezvényen a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar képviseletében. Kiemelkedő élmény volt számunkra a cigány animációs mese, mivel olyan érzelmeket, gondolatokat, emlékeket idéztek elő, amelyet régen gyermekkorunkban élhettünk át nagyszüleink mesélése alkalmával. Lehetőségem volt arra is, hogy a témával kapcsolatban megoszthassam a véleményem, amelynek szívből örülök. A rendezvény zárásaként az EtnoRom együttes zenés előadását tekinthettük és hallgathattuk meg, cigány gyermekdalokat énekeltek amelyek különböző alkalmakhoz íródtak óvodáskorú gyermekek számára.