Külföldi diákok a GYGYK-n

A 2022/23-as tanév első félévében az Erasmus+ program keretében öt külföldi hallgató tanult a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karán.

Közülük három hallgató Kazahsztánból, kettő Spanyolországból érkezett. A kazak hallgatók az Abai Kazakh National Pedagogical University pedagógia szakos diákjai, spanyol hallgatók a madridi Rey Juan Carlos University és a University of Sevilla óvodapedagógia szakjos diákjai.

A három kazak és két spanyol diák angol nyelvű óvodapedagógiai és gyógypedagógiai tárgyú előadásokra és gyakorlatokra járt (pl. Reading about Special Needs Education in English, Basics of Pedagogy, English Conversation Class, Playful English for Children) . Biczó Gábor professzor úr vezetésével a Fieldwork and visits to local communities and basic educational institutions (kindergarten, primary school) tantárgy keretében a hallgatók Nagyecsed etnikai összetételébe, a helyiek mindennapi küzdelmeibe nyertek betekintést.  A kar oktatóinak angol nyelvű óráin a külföldi diákok mellett magyar hallgatók is részt vettek.

A hallgatók szakmai gyakorlatukat a DE Gyakorló Óvodában töltötték, ahol spanyol/kazak mondókákat, dalokat is bemutattak a gyerekeknek. Egy óvodai program keretében a magyar gasztronómiához is közelebb kerültek. .

A külföldiek a Debreceni Nyári Egyetem magyar nyelvtanfolyamán is részt vettek, lelkesen tanulták a magyar igeragozást. Néhány hét gyakorlás után már ki tudták ejteni az olyan nehéz magyar szavakat mint: Hajdúböszörmény, Egészségedre!, Köszönöm.

2022. szeptember 26-án a Nyelvek Európai Napján a Debreceni Egyetem által kínált mobilitási lehetőségekről, elsősorban az Erasmus+ programról volt szó. A hallgatóknak Aida Ismailzhanova (Kazahsztán, Abai Kazakh National Pedagogical University) a nyelvtudás értékét hangsúlyozta, hiszen ő második félévét töltötte  cserediákként a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karon. A tavaszi félévben Aida számos, a kar oktatói által tartott angol nyelvű kurzuson vett részt (pl. Research Methodology, Fields of Leisure Pedagogy), megismerte a gyakorló óvoda mindennapjait és magyar nyelvtanfolyamra is járt. Amikor szeptember közepén újra leszállt a gép Ferihegyen, úgy érezte, hazaérkezett. Aida arra biztatta a magyar hallgatókat, hogy bátran induljanak el és tanuljanak külföldi egyetemeken, mert rengeteg élménnyel gazdagodhatnak. Aida a hajdúböszörményi Dr. Molnár István Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Óvoda, Általános és Készségfejlesztő Iskola és Kollégiumban is járt. Orosz Henrietta intézményvezető bemutatta neki az iskolát, valamint a szakiskolai tanulók által készített kerámia tárgyakból egyet neki ajándékozott. Aida a 7. évfolyam angolóráin rendszeresen hospitált, vagy órarészleteket tartott. A gyerekek nagy örömmel várták és fogadták „Aida nénit”.

A Nemzetközi Estek keretében a külföldi hallgatók angol nyelvű előadásokban mutatták be hazájukat, majd a közönség meg is kóstolhatott egy pár kazak és spanyol finomságokat. Október 4-én, a két spanyol hallgató mutatta be Spanyolországot. Cristina és Rocio az előadása kitért a spanyol oktatási rendszerre, az egyetemi életre, de az ország főbb nevezetességeit, ünnepeit, ételeit is bemutatták. Természetesen szóba került a foci is, de napjaink népszerű spanyol előadóinak dalaiba is betekintést adtak. A jelenlevők rövid spanyol nyelvlecke keretében tanulták meg a legfontosabb szavakat, mint Gracias, Adios, Hola! és Te quiero (Szeretlek). Az előadás végén játékos Kahoot tesztben ellenőrizték, prezentációjukból mire emlékszik a hallgatóság. Végül a jelenlevők megkóstolták a spanyol túrótortát és cukkinis kenyeret - mindkettő nagy sikert aratott. Az estet kötetlen beszélgetés zárta.

2022. október 13-án, az Erasmus Napon a külföldi hallgatók is részt vettek Dr. Grzegorz Godawa, a II. János Pál Pápa Egyetem (Krakkó) oktatója The strategies and styles of upbringing in the family című elóadásán.

Október 14-én a Kar Napját nemzetközi konferenciával köszöntötte a kar, melynek középpontjában a 30 éves szociálpedagógia képzés állt. A konferencián plenáris előadást tartott Dr. Grzegorz Godawa, a (II. János Pál Pápa Egyetem, Krakkó) és Dr. Arno Heimgartner (University of Graz), az angol nyelvű szekcióban adott elő Monika Pyrczak-Piega (II. János Pál Pápa Egyetem, Krakkó) és Marcin Cziomer, a Krakowska Akademia Im. Andzeja Frycza Modrzewskiego (Krakkó) tanára. A programon a karon tanuló spanyol és kazah hallgatók is részt vettek.

A tudományos és szakmai programok után a vendégoktatók és az Erasmus-hallgatók a Gyakorló Óvoda őszi napján magyar népzenével, őszi szokásokkal, valamint ételekkel és italokkal ismerkedtek (pl. lángos, must, hurka, kolbász, almás pite stb.).

2022. november 22-én a debreceni Helen Doron Nyelviskola vezetője, Sőrés Gabriella a Playful English/Játékos angol kurzus keretein belül a korai angolnyelv-oktatásról és a Helen Doron Early English módszerről tartott bemutatót a hallgatóknak. Egy héttel később Kedves Beatrix óvodapedagógus, logopédus (volt DE GYGYK-hallgató) a Helen Doron Nyelviskola tanára workshopot vezetett a külföldi hallgatóknak. A spanyol és kazak hallgatók lelkesen végezték az órai feladatokat, örömmel vettek részt a közös munkában. Az együttműködés decemberben nyelviskolalátogatással zárult.

A hallgatók bekapcsolódtak a Debreceni Egyetem életébe is. Részt vettek az egyetem tanévnyitó ünnepségén, YouDay-en és az Erasmus diákokat tömörítő szervezet (Erasmus Student Network) programjain is, pl. karaoke est, budapesti hétvége, magyar vacsora és táncház.

A hallgatók szabadidejükben Debrecen, Budapest és Magyarország kultúrájával, hétköznapjaival ismerkedtek. Karácsonyi ajándékként kézműves termékeket és szaloncukrot vásároltak családtagjaik számára. Emellett igyekeztek a környező országokat is meglátogatni, jártak Csehországban, Ausztriában és Szerbiában is.

Nemes Magdolna
2023. február 6.