Terepkutatás Ákoson

A DE GyGyK több éve folyó terepkutatásainak legutóbbi helyszíne Ákoson valósult meg, Bálint Péter, Gulyás Klára, Kotics József és Kocsis Péter Csaba részvételével. A 2011-es romániai népszámlálási adatok szerint a település lakossága közel 2900 fő. A jelenlegi népességből - kutatásunk során kiderült -  közel 1400 főre tehető a településen élő, magyar ajkú roma közösség létszáma. A kutatás első fázisában az intézményrendszer feltérképezése, valamint a roma közösség életében nagy szerepet játszó baptista gyülekezet vezetőjével kapcsolatfelvétel és a kapcsolódó interjúk felvétele történt meg. A roma gyermekek nevelésére nagy hangsúlyt helyeznek a szakemberek, ennek érdekében a telepen óvodát is működtetnek a kiscsoportos gyermekek számára, akik a középső- és nagycsoportot már a településen lévő "nagy" óvodában folytatják. Az iskolában is a gyermekek többsége roma, amely a jelenlegi demográfiai trendeket alapul véve a közeljövőben sem változik. Kutatásunk során az együttélés jellemzőinek feltárása mellett a gyerekek nevelését, oktatását ellátó intézmények jellemzőit is igyekszünk feltárni. A településen az 1990-es évektől kezdődően elindult a roma közösség rétegződése, amely jól tapasztalhatóan a megélhetési stratégiákon alapul. A terepen készült fotók közül néhány az óvodát és a roma közösség lakóhelyét mutatja be.