A tanszék munkatársai az alábbi témákban végeznek kutatómunkát
- romológiai kutatások
- lokális közösségek vizsgálata
- etnikai együttélés vizsgálata
- felsőoktatás kutatás
- kétnyelvűség és idegen nyelvek tanulása a koragyermekkorban
- antrozoológiai kutatások
Kutatási területek
Romológia:
A Társadalomtudományi Tanszéken dolgozó szakemberek 2018-ban dolgozták ki az országban egyedülálló, tereporientált romológia BA szak képzési tervét. Nemzetközi jelentőségűek azok az alkalmazott társadalomtudományi szemléletű roma kutatásaik, amelyeket egyetemi hallgatók bevonásával végeznek. A tanszéket vezető Biczó Gábor által jegyzett Kisvilágok című antropológiai dokumentumfilmsorozat pedig a kelet-magyarországi települések kortárs társadalmi folyamatait dokumentáló meghatározó adatbázis.
Nevelésszociológia:
A tanszék oktatói közül a nevelésszociológia terén Bocsi Veronika a felsőoktatás kutatásában hozott új eredményeket olyan részterületekre fókuszálva, mint az időfelhasználás, értékkutatás vagy az értelmiségképzés. Munkáinak fókuszába az oktatási rendszer egyenlőtlenségei és romológiai kérdések is rendszeresen bekerülnek.
Nagygyőryné Kerti Ibolya a kedvezőtlen szociokulturális háttér és a tanulási akadályozottság összefüggéseit kutatja.
Tóth Norbert nevelésszociológiai és kulturális antropológiai kutatásai során a jelentős nemzetközi múlttal rendelkező pedagógiai antropológiát emelte be napjaink hazai neveléstudományi és társadalomtudományi diskurzusába.
Antrozoológia:
A tanszéken zajló tudományos munka legújabb területe a karon 2021-ben megkezdett állatasszisztációs képzésekhez kapcsolódik. Lovas Kiss Antal a tanszék oktatója Magyarországon elsőként honosította meg az 1980-as évek óta a világ számos pontján jelenlévő multidiszciplináris tudományterületet, az emberek és állatok közötti interakciókkal foglalkozó antrozoológiát.
- Antrozoológiai Kutatócsoport www.antrozoologiakutatocsoport.wordpress.com
- Inkluzív nevelés kutatócsoport
- Romológiai kutatócsoport